IHME-teoksella on kaupunkilaisten ääni

29/01/2013

TIEDOTE 29.1.2013

Lataa tiedote PDF-muodossa

IHME-teoksella on kaupunkilaisten ääni

Puolalaisen Miroslaw Balkan teos Signaalit tarjoaa tilan ja ajan kaupunkilaisten tärkeille kysymyksille. Teos koostuu neljästä Kommunikaatiopisteestä, jotka perustetaan päiväksi eri puolille kaupunkia. Kussakin Kommunikaatiopisteessä kohtaa kaksi kaupunginosayhteisöä kysymyksineen. Osallistujat esittävät viestinsä ensin kaupungin kaduilla merenkulusta peräisin olevin lippumerkein. Sitten viesti avataan keskustelulle, johon osallistuu niin alueen asukkaita, poliitikkoja, virkamiehiä kuin muidenkin alojen asiantuntijoita. Keskustelut juontaa kulttuuritoimittaja Minna Joenniemi.

IHME-teoksen Kommunikaatiopisteiden tärkeät kysymykset, puhujatiedot ja päivämäärät: www.ihmefestival.fi

 

IHME-teos toteutuu heti pääsiäisen jälkeen huhtikuussa 4. – 7.4.2013. Tapahtumapaikkoja on yhteensä seitsemän: Arabianranta, Kivinokka, Malmi, Pasila, Punavuori, Töölö ja Roihuvuori.

Vuoden 2013 IHME-päivät järjestetään 11. – 14.4.2013 Vanhalla Ylioppilastalolla. Taiteilija Miroslaw Balka keskustelee teoksestaan ja vastaa yleisön kysymyksiin IHME-päivillä.

 

Haluatko haastatella taiteilija Miroslaw Balkaa? Ota yhteyttä Paula Toppilaan, yhteystiedot alla.

 

Haluatko haastatella kumppaniyhteisöjen edustajia eri kaupunginosissa? Yhteystiedot alla.

 

Lisätiedot ja Miroslaw Balkan haastattelupyynnöt: IHME-nykytaidefestivaali

Toiminnanjohtaja Paula Toppila, puh 045 – 124 0096, paula.toppila(at)ihmefestival.fi

 

Kumppaniyhteisöjen yhteyshenkilöt:

Kivinokkalaiset ry, Katriina Rosavaara, katriina.rosavaara(at)gmail.com, 040 – 562 2314

Herttoniemi-seura, Hilkka Helsti, hilkka.helsti(at)kaapeli.fi, 050 – 358 1575

Roihuvuori-seura, Otto-Ville Mikkelä, ovmikkela(at)gmail.com, 045 – 2090201

Malmi-Seura ry, Maria Laurila, laurila.m(at)gmail.com, 040 – 583 4654

Arabianranta-Toukola-Vanhakaupunki –kaupunginosayhdistys, Janne Kareinen, jannekareinen(at)yahoo.com, 045 631 651 ja Saara Vanhala, artova.koordinaattori@gmail.com, 0442750180

Pasilan asukastalo, Sonja Salomäki, sonja.salomaki(at)gmail.com, 050 – 5163090

Rööperifest, Marjaana Sorakunnas, marjaana.sorakunnas(at)kolumbus.fi, 050-337 4382

Tölö specialiseringsgymnasium, Laila Rebers-Holländer, laila.rebers-hollander(at)edu.hel.fi

 

IHME-nykytaidefestivaali / Taidesäätiö Pro Arte
Taidesäätiö Pro Arte haluaa edistää taidetta demokraattisessa yhteiskunnassa, tärkeänä osana ihmisten elämää ja arkea. Säätiön tarkoituksena on edistää kuvataiteen asemaa ja näkyvyyttä sekä kehittää sen yleisösuhdetta ja saavutettavuutta. Säätiön toiminta on kansainvälistä ja suunnattu kaikille kulttuurista kiinnostuneille. Säätiö tuottaa vuosittaisen IHME-nykytaidefestivaalin, johon sisältyy valitun taiteilijan teos julkisessa tilassa, keskustelua ja taidekasvatushankkeita teokseen liittyen.