Ohjelma

Nimetön (Hylochares cruentatus): stillkuva Henrik Håkanssonin elokuvasta THE BEETLE, yksityiskohta/IHME-nykytaidefestivaali.

Festivaalin puhe- ja elokuvaohjelma järjestetään Kulttuuritehdas Korjaamolla 25.-26.5.2018 (Töölönkatu 51a, Helsinki).

Festivaali laajenee tapahtumiin Kannelmäen IHME-pajaan 27.5. ja Myyrmäen IHMEeseen Vantaalle 1.-10.6.

Aikataulu on listattu kronologisesti. Muutokset ovat mahdollisia.

Festivaalin asiantuntijatyöryhmä – Tuula Arkio, Leevi Haapala, Hanna Johansson, Paula Toppila ja Timo Valjakka – taustoittaa festivaaliteemoja ja ohjelman suunnittelua työryhmän tervehdyksessä >

Perjantai 25.5., Korjaamo

10:0013:00

Kasvihuone

Ympäristöahdistus ja taidekasvatus -työpaja (suomeksi)

Työpajan ohjaavat monitieteinen ympäristötutkija Panu Pihkala ja  ympäristötaidekasvatuksen tutkija Henrika Ylirisku.

Ennakkoilmoittautumiset 14.5. mennessä: Kulttuurituottaja Päivi Matala, paivi.matala[at]ihmefestival.fi

 

14:00–16:00

KINO

IHME-teos, kutsuvierasnäytös

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

16:00–17:00

Kulmasali

Videotaidetta

Taiteilija Tuula Närhinen

 

16:0018:00

KINO

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

17:00–18:00

Kulmasali

IHME 10 vuotta puheenvuoro: Missä olemme nyt?  (suomeksi)

Kirjailija, teatteriohjaaja Juha Hurme

 

18:00–19:30

KINO

Videotaidetta

Taiteilija Jenna Sutela

 

18:45–19:30

Kulmasali
Elokuvat
Henrik Håkansson: Lintukonsertti lokak. 23, 2005 (Carduelis carduelis) Osa 1 (2005) ja THE END (2014)

 

19:30–21:00

Kulmasali

IHME-teos 2018 keskustelu: Tapaus halavasepikkä (englanniksi)

IHME-taiteilija Henrik Håkansson, Berliinin taideyliopiston  professori Jörg Heiser, professori, mediatutkija Jussi Parikka ja kokeelliseen elokuvaan erikoistunut Filipa Ramos.

 

21:00–23:00 

KINO

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

22:30–23:15

Kulmasali

IHME-klubi:  Band of Weeds

Rikkaruohojäsenet sekä taiteilijat Kalle Hamm, Lauri Ainala, Hermanni Keko ja Olli Aarni.

 

Lauantai 26.5., Korjaamo

12:00–16:00

Kasvihuone ja Mediahuone

Nonstop työpajat kaikenikäisille (suomeksi, englanniksi ja espanjaksi)

Muistoja säästä – Story Data -työpajan vetäjinä taiteilija Arlene Tucker ja ilmastotutkija Stephany Mazon.

We Buzzz – Pöristään -työpajassa vetäjinä taiteilijat Kemê ja Rosamaría Bolom.

 

13:00–13:30

Kulmasali

Tiedenäkökulma: Halavasepikkä (suomeksi)

Hyönteisprofessori Jyrki Muona

 

13:00–13:45

KINO

Elokuvat

Henrik Håkansson: Lintukonsertti lokak. 23, 2005 (Carduelis carduelis) Osa 1 (2005), THE END (2014).

Taiteilija kertoo teoksistaan.

 

13:30–14:00

Kulmasali

Videotaidetta

Taiteilija Kati Roover

 

14:00–15:00

Kulmasali

Tiedenäkökulma: Hyönteiset ja monimuotoisuus (suomeksi)

Akatemiatutkija Marjo Saastamoinen

 

14:00–16:00

KINO

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

15:00–16:00

Kulmasali

Videotaidetta

Taiteilija Antti Laitinen

 

16:00–18:30

Kulmasali

IHME-maraton: 150 minuuttia julkisesta taiteesta (englanniksi)

Taiteilijakollektiivit Naapurihmasto ja Nabb+Teeri sekä taideorganisaatiot ANTI-festivaali, Bioart Society, HAM, IHME-festivaali ja PUBLICS. Puhetta johtaa Taru Elfving.

 

16:00–17:30

KINO

Elokuva (tekstit saksaksi, ei dialogia)

Lothar Baumgarten: Der Ursprung der Nacht (Amazonas Kosmos),(1973–77)

 

17:30–19:00

KINO

Elokuva (tekstitys englanniksi)

Jan Švankmajer: Insects (2018)

 

18:30–19:00

Kulmasali

Videotaidetta

Taiteilija Kati Roover

 

19:00–20:30

KINO

Elokuva (englanniksi)

Marie José Burki: A Film (2017)

Taiteilijaa haastattelee IHMEen toiminnanjohtaja Paula Toppila.

 

21:00-23:00

KINO

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

21:00–22:00

Kulmasali

IHME-klubi

Esiintyjä julkistetaan myöhemmin.

 

Festivaalipäivinä:

 

25.–27.5.
Korjaamon galleria
Mikä IHMEen halavasepikkä? -näyttely
Halavasepikkä naaras ja koiras professori Jyrki Muonan kokoelmista sekä kuvasuurennos Henrik Håkanssonin elokuvasta THE BEETLE.

 

25.–27.5.

Korjaamon Baari & keittiö

IHME-brunssi la-su klo 11-15, 20 € (Lastenbrunssihinnat erikseen)

IHME-annoksia pieneen ja isompaan nälkään klo 16-22

Baari avoinna pe-la klo 11-24 (02) ja su klo 11-17

 

25.–26.5.

Kulmasali

Taidekirjojen kierrätyspiste

Festivaalin tapahtuma-aikoina toimiva taidejulkaisuiden vaihtopaikka.

 

Sunnuntai 27.5., Kannelmäki

 

27.5. (kellonaika tarkentuu)

Mätisfestarit, Kartanonhaan puistoalue, Kannelmäki

IHME-paja: Mätäojan armada

Taiteilija Antti Laitisen kaarnalaivapaja

 

Myyrmäen IHME 1.-10.6., Vantaa

 

1.6. (kellonaika tarkentuu)

Kino Myyri, Kinorinne 6, Vantaa

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

 

3.6. (kellonaika tarkentuu)

Louhela Jam -festivaali, Jokiuoman puisto, Vantaa

IHME-teos

Henrik Håkansson: THE BEETLE (2018)

We Buzzz – Pöristäännonstop työpaja

Professori Jyrki Muonan luontokierros

 

1.-10.6.

Myyrmäki, Vantaa

IHME-oppaat kertovat halavasepikästä, alueen luonnosta ja THE BEETLE -taideprojektista

 

Pysyt ajan tasalla seuraamalla IHMEttä myös Twitterissä, Facebookissa ja Instagramissa!

Palaa vuoden 2017 festivaalitunnelmiin YouTubessa >

Muutokset mahdollisia.